A világ ura? - a brit birodalom a csúcson
ÓRA
Az óra célja
A mai órán megismerjük, hogyan lett Anglia a világ egyik legnagyobb gazdasági és gyarmati hatalma, és közben arról is beszélgetünk, mit jelentett ez a brit lakosságnak, az íreknek, az indiaiaknak vagy a kínaiaknak. Megértjük a birodalom fényét – és árnyait.

🗝️ Bevezető
Azt hitted, csak a Harry Potter világában uralkodik Anglia? A 19. században valóban ők voltak a világ csúcsán. És nem varázspálcával, hanem gyárakkal, vasutakkal, hadihajókkal, bankokkal és gyarmatokkal érték ezt el.
De ne ugorjunk ennyire előre – kezdjük egy kis történelemmel.
👑 Ki volt Cromwell, és mit keres itt a mai órán?
Oliver Cromwell a 17. század közepén egy igencsak mozgalmas korszakban élt – amikor Angliában lefejezték a királyt (I. Károlyt), és pár évre köztársaság lett az ország. Cromwell volt az új rend katonai vezetője, majd diktátora is. Az ő nevéhez fűződik Írország brutális meghódítása – a katolikus földesurakat elűzték, földjeiket protestáns angolok kapták. Nem csoda, hogy az ír nép évszázadokon át gyűlölte őt.

🏭 Ipari forradalom – füst, gyárak, haladás
A 18–19. század fordulóján Angliában született meg az ipari forradalom, ami olyan volt, mint egy technológiai robbanás:
– gépesítették a textilgyártást,
– vasutat, gőzhajókat és gyárakat építettek,
– szénnel és vassal táplálták a gazdaságot.
A 19. század közepére Anglia lett a világ leggazdagabb ipari állama. A termékeik olcsók, strapabírók és világszerte népszerűek voltak. A világkereskedelem 60%-a brit hajókkal zajlott.
💼 Brit gazdaság és társadalom
Az ipari forradalom és a gyarmatbirodalom tette Angliát gazdasági óriássá.
-
A londoni bankok adtak hitelt az üzletekhez – London lett a világ pénzügyi fővárosa.
-
A városlakók életszínvonala javult, sorra jöttek a választójogi reformok (már csak a nők maradtak ki).
-
De a vidéki parasztság sok helyen még mindig nyomorgott.
A század végére az USA és Németország már gyorsabban fejlődtek iparilag, de Anglia még mindig a világ gazdasági vezetője volt.
🍀 Ír kérdés – éhség, fájdalom, kivándorlás
Írország – a brit uralom alatt – szenvedett. A földeket protestáns angolok birtokolták, a katolikus írek gyakran földönfutók voltak.
Az 1840-es években a burgonyatermés elpusztult (burgonyavész). Ez volt a fő élelmük – a következmény: éhezés, tömeges halál és kivándorlás. Az ír lakosság felére csökkent, sokan Amerikában kerestek új otthont.
🌍 Gyarmatbirodalom – a „nap sosem nyugszik le”
A 19. században a brit zászló ott lengett:
-
Kanadában,
-
Ausztráliában,
-
Afrika nagy részén,
-
de mindenekelőtt: Indiában – a „korona ékkövében”.
📌 India: az 1857-es szipojlázadás után a britek megszilárdították uralmukat. India lakói idővel jogokat kaptak, de a hatalom még sokáig brit kézben maradt.
📌 Kína: a britek ráerőltették a kereskedelmet a császárságra. A kikötőket fegyverrel nyitották meg. Kína félgyarmattá vált: önálló maradt papíron, de gazdaságilag a brit érdekek diktáltak.

Érdekesség a Windsori kastélyról